Selectedhardware Enteprise Co.,Ltd
12 Inch Black PP Handle Master Chef Knife Kitchen Cooking Knife
stars, based on 0reviews
12 Inch Black PP Handle Master Chef Knife Kitchen Cooking Knife
Product Overviews

| Product details | |
| Product Name | 12 Inch Chef Knife Taper Grinding Blade Kitchen Knife |
| Total Length | 445mm |
| Blade L*W*Thick | 307*49*2.5mm |
| Unit Weight | 184g |
| Blade Material | 420 s.s. / 420J2 s.s. or as requested. |
| Handle Material | PP handle |
| Blade HRC | 53+/-2 hardness |
| Blade Type | Taper grinding with laser finish |
| Logo Available | Customize logo |
| Unit Package | Safe pack |
| Sample time | 1 day |
| Delivery time | 30 days |
Features:
- Handle sealed around blade to make knife easy to keep clean.
- For home chefs & professionals. This chef's knife has been the top choice of both home chefs and professionals alike. Expertly crafted with a tapered stainless steel edge that cuts with ease and efficiency.
- Knife Dimensions. Blade made out of stainless steel material -- 8 inches in length. Made with dishwasher safe materials for an easy clean.
- Fit for all tasks. Designed to handle kitchen tasks both big and small, This durable knife's razor sharp and laser-tested blade effortlessly chops, minces, slices and dices. An essential for every kitchen.
Customization:
*OEM and ODM are welcomed
*Finishing: Mirror polish/ Satin polish
*Logo: Available by laser, silk screen, etching, engraving and burning
*Color: Handle Color can make as customer's pantone no.
*Packing: polybag, shrink bag, blister, white box, color box and so on.














- Type:
- Knives
- knife blade material:
- Stainless Steel
- knife type:
- Chef Knives
- material:
- Metal
- metal type:
- Stainless Steel
- feature:
- Eco-Friendly
- place of origin:
- Guangdong, China
- brand name:
- Selected
- model number:
- KP-0666
- Product Name:
- Chef Knife
- Usage:
- Kitchen Cutting Foods
- Blade material:
- 2cr13 s.s.
- Handle type:
- PP handle
- Thickness:
- 2.0mm
- Size:
- 12inch
- Packing:
- customized
- Logo:
- Customized
- Color:
- customized
- Keyword:
- Chef knife