Selectedhardware Enteprise Co.,Ltd
6 Inch Slicing Knife Rose Wood Handle Kitchen Knife
stars, based on 0reviews
6 Inch Slicing Knife Rose Wood Handle Kitchen Knife
Product Overviews

| Product details | |
| Product Name | 6 Inch Slicing Knife Rose Wood Handle Kitchen Knife |
| Total Length | 289mm |
| Blade L*W*Thick | 156*34*2.8mm |
| Unit Weight | 203.3g |
| Blade Material | 420 s.s./420J2 s.s.and many other s.s.type |
| Handle Material | Wooden handle |
| Blade HRC | 53+/-2 hardness |
| Blade Type | Hollow grinding |
| Logo Available | Customize logo |
| Unit Package | Safe pack |
| Sample time | 3 days |
| Delivery time | 30 days |
Customization:
*OEM and ODM are welcomed
*Finishing: Mirror polish/ Satin polish
*Logo: Available by laser, silk screen, etching, engraving and burning
*Color: Handle Color can make as customer's pantone no.
*Packing: polybag, shrink bag, blister, white box, color box and so on














- Type:
- Knives
- knife blade material:
- Stainless Steel
- knife type:
- Slicing Knives
- material:
- Metal
- metal type:
- Stainless Steel
- feature:
- Eco-Friendly
- place of origin:
- Guangdong, China
- brand name:
- Selected
- model number:
- KW-0070
- Product Name:
- 6 Inch Slicing Knife
- Keyword:
- Slicing Knife
- Usage:
- Daily Kitchen Cutting
- Handle type:
- ROSE WOOD WITH BRASS BOLSTER HANDLE
- Blade material:
- 2cr13 s.s.
- Logo:
- Customized Logo
- Packing:
- Customized Package
- Color:
- Customized Color
- MOQ:
- 2000pcs
- Application:
- Kitchen Restaurant Home