Selectedhardware Enteprise Co.,Ltd
6 Inch White PP Handle Small Chef Knife Multifunctional Kitchen Using Knife
stars, based on 0reviews
6 Inch White PP Handle Small Chef Knife Multifunctional Kitchen Using Knife
Product Overviews

| Product details | |
| Product Name | 6 Inch White PP Handle Small Chef Knife Multifunctional Kitchen Using Knife |
| Total Length | 268mm |
| Blade L*W*Thick | 146*30*2.5mm |
| Unit Weight | 68.5g |
| Blade Material | 420 s.s. / 420J2 s.s. or as requested. |
| Handle Material | PP handle |
| Blade HRC | 53+/-2 hardness |
| Blade Type | Tapering blade |
| Logo Available | Customize logo |
| Unit Package | Safe pack |
| Sample time | 1 day |
| Delivery time | 30 days |
Features:
- Handle sealed around blade to make knife easy to keep clean.
- For home chefs & professionals. This chef's knife has been the top choice of both home chefs and professionals alike. Expertly crafted with a tapered stainless steel edge that cuts with ease and efficiency.
- Knife Dimensions. Blade made out of stainless steel material -- 8 inches in length. Made with dishwasher safe materials for an easy clean.
- Fit for all tasks. Designed to handle kitchen tasks both big and small, This durable knife's razor sharp and laser-tested blade effortlessly chops, minces, slices and dices. An essential for every kitchen.
Customization:
*OEM and ODM are welcomed
*Finishing: Mirror polish/ Satin polish
*Logo: Available by laser, silk screen, etching, engraving and burning
*Color: Handle Color can make as customer's pantone no.
*Packing: polybag, shrink bag, blister, white box, color box and so on.














- Type:
- Knives
- knife blade material:
- Stainless Steel
- knife type:
- Chef Knives
- material:
- Metal
- metal type:
- Stainless Steel
- feature:
- Eco-Friendly
- place of origin:
- Guangdong, China
- brand name:
- Selected
- model number:
- KP-0744
- Product Name:
- Chef Knife
- Usage:
- Kitchen Cutting Foods
- Keyword:
- Chef knife
- Blade material:
- 3cr13 s.s.
- Handle type:
- PP handle
- Size:
- 6inch
- Thickness:
- 2.5mm
- Packing:
- customized
- Logo:
- Customized
- Color:
- customized