Selectedhardware Enteprise Co.,Ltd
7" Syosaku Japanese Chef Knife Hammered Blade With Pakka Wood Full Tang Handle
stars, based on 0reviews
7"Syosaku Japanese Chef Knife Hammered Blade With Pakka Wood Full Tang Handle
Buying Guides

| Product details | |
| Product Name |
7"Syosaku Japanese Chef Knife Hammered Blade With Pakka Wood Full Tang Handle |
| Total Length | 305mm |
| Blade L*W*Thick | 183*5.0*2.0mm |
| Unit Weight | 180.5g |
| Blade Material | 420 s.s./420J2 s.s.or other s.s. as requested |
| Handle Material | Wooden Handle |
| Blade HRC | 53+/-2 hardness |
| Logo Available | Customize logo |
| Unit Package | Safe pack |
| Sample time | 1 day |
| Delivery time | 30 days |













- Type:
- Knives
- knife blade material:
- Stainless Steel
- knife type:
- Chef Knives
- material:
- Metal
- metal type:
- Stainless Steel
- feature:
- Eco-Friendly
- place of origin:
- Guangdong, China
- brand name:
- Selected
- model number:
- KW-0281
- Product Name:
- Chef knife
- Keyword:
- Knife
- Usage:
- Kitchen Cutting Foods
- Color:
- Customized Color
- Handle material:
- Pakka wood
- Blade material:
- 3CR13
- Packing:
- Customized
- Logo:
- Customized Logo
- MOQ:
- 1000pcs
- Size:
- 7inch