Selectedhardware Enteprise Co.,Ltd
8-Inch Butcher Knife Forged Handle Knife for Kinds of Meat and Vegetables
8-Inch Butcher Knife Forged Handle Knife for Kinds of Meat And Vegetables
Product Overviews

| Product details | |
| Product Name | 8-Inch Butcher Knife Forged Handle Knife for Kinds of Meat And Vegetables |
| Total Length | 325mm |
| Blade L*W*Thick | 210*70*2.0mm |
| Unit Weight | 270g |
| Blade Material | 420 s.s./420J2 s.s.and many other s.s.type |
| Handle Material | wooden handle |
| Blade HRC | 53+/-2 hardness |
| Logo Available | Customize logo |
| Unit Package | Safe pack |
| Sampling time | 1 day |
| Delivery time | 30 days |





- Type:
- Knives, Cleaver
- Model number:
- KW-0263
- Blade material:
- Stainless Steel
- Handle material:
- Wood
- Feature:
- Eco-Friendly
- Place of origin:
- Guangdong, China
- Brand name:
- Selected
- Usage:
- Kitchen Cutting Foods
- Logo:
- Customized Logo
- Packing:
- Customized Package