Selectedhardware Enteprise Co.,Ltd
8 Inch Chinese Meat Cutting Cleaver Knife Wooden Handle Boning Knife
stars, based on 0reviews
8 Inch Chinese Meat Cutting Cleaver Knife Wooden Handle Boning Knife
Product Overviews

| Product details | |
| Product Name | 8 Inch Chinese Meat Cutting Cleaver Knife Wooden Handle Boning Knife |
| Total Length | 345mm |
| Blade L*W*Thick | 203*98*4.0mm |
| Unit Weight | 635.4g |
| Blade Material | 420 s.s./420J2 s.s.and many other s.s.type |
| Handle Material | Wooden handle |
| Blade HRC | 53+/-2 hardness |
| Blade Type | Hollow grinding |
| Logo Available | Customize logo |
| Unit Package | Safe pack |
| Sampling time | 1 day |
| Delivery time | 30 days |
Customization:
*OEM and ODM are welcomed
*Finishing: Mirror polish/ Satin polish
*Logo: Available by laser, silk screen, etching, engraving and burning
*Color: Handle Color can make as customer's pantone no.
*Packing: polybag, shrink bag, blister, white box, color box and so on













- Type:
- Knives
- knife blade material:
- Stainless Steel
- knife type:
- CLEAVER
- material:
- Metal
- metal type:
- Stainless Steel
- feature:
- Eco-Friendly
- place of origin:
- Guangdong, China
- brand name:
- Selected
- model number:
- KW-0217
- Product Name:
- Cleaver Knife
- Usage:
- Kitchen Cutting Foods
- Blade material:
- 2cr13 s.s.
- Handle material:
- WOODEN HANDLE
- Thickness:
- 4.0mm
- Packing:
- Customized Package
- Logo:
- Customized Logo
- Color:
- Customized Color
- MOQ:
- 2000pcs
- Keyword:
- Cleaver Knife