Selectedhardware Enteprise Co.,Ltd
8-Inch Colorful Plastic Handle Kitchen Knife for Cutting and Cooking Chef Style
stars, based on 0reviews
8 Inch Colorful Plastic Handle Cutting and Cooking Chef Knife
Product Overviews

| Product details | |
| Product Name | 8 Inch Colorful PP Handle Cutting And Cooking Chef Knife |
| Total Length | 340mm |
| Blade L*W*Thick | 208*63.2*2.50mm |
| Unit Weight | 190g |
| Blade Material | 420 s.s. / 420J2 s.s. or as request |
| Handle Material | PP plastic |
| Blade HRC | 53+/-2 hardness |
| Blade Type | Tapering bade |
| Logo Available | Customize logo |
| Unit Package | Safe pack |
| Sample time | 1 day |
| Delivery time | 30 days |
Customization:
*OEM and ODM are welcomed
*Finishing: Mirror polish/ Satin polish
*Logo: Available by laser, silk screen, etching, engraving and burning
*Color: Handle Color can make as customer's pantone no.
*Packing: polybag, shrink bag, blister, white box, color box and so on.


























- Type:
- Knives
- knife blade material:
- Stainless Steel
- knife type:
- Bread Knives
- material:
- Metal
- metal type:
- Stainless Steel
- feature:
- Eco-Friendly
- place of origin:
- Guangdong, China
- brand name:
- Selected
- model number:
- KP-0497-4
- Product Name:
- Bread Knife
- Usage:
- Party
- Keyword:
- bread knife
- Blade material:
- 3cr13 s.s.
- Handle type:
- PP handle
- Thickness:
- 2.5mm
- MOQ:
- 2000pcs
- Packing:
- customized
- Logo:
- customized
- Color:
- customized