Selectedhardware Enteprise Co.,Ltd
8 Inch Kitchen Cooking Knife Stainless Steel Chef Knife Tapering Blade Mirror Finished
stars, based on 0reviews
8 Inch Kitchen Cooking Knife Chef Knife Tapering Blade Mirror Finished
Product Overviews

| Product details | |
| Product Name | 8 Inch Kitchen Cooking Knife Chef Knife Tapering Blade Mirror Finished |
| Total Length | 340mm |
| Blade L*W*Thick | 210*62*2.5mm |
| Unit Weight | 215g |
| Blade Material | 420 s.s. / 420J2 s.s. or as requested. |
| Handle Material | PP handle |
| Blade HRC | 53+/-2 hardness |
| Blade Type | Tapering blade |
| Logo Available | Customize logo |
| Unit Package | Safe pack |
| Sample time | 1 day |
| Delivery time | 30 days |
Features:
- Handle sealed around blade to make knife easy to keep clean.
- For home chefs & professionals. This chef's knife has been the top choice of both home chefs and professionals alike. Expertly crafted with a tapered stainless steel edge that cuts with ease and efficiency.
- Knife Dimensions. Blade made out of stainless steel material -- 8 inches in length. Made with dishwasher safe materials for an easy clean.
- Fit for all tasks. Designed to handle kitchen tasks both big and small, This durable knife's razor sharp and laser-tested blade effortlessly chops, minces, slices and dices. An essential for every kitchen.





















- Type:
- Knives
- knife blade material:
- Stainless Steel
- knife type:
- Chef Knives
- material:
- Metal
- metal type:
- Stainless Steel
- feature:
- Eco-Friendly
- place of origin:
- Guangdong, China
- brand name:
- Selected
- model number:
- KP-0497
- Product Name:
- 8 Inch hef knife
- Usage:
- Kitchen Cutting Foods
- Blade material:
- 2cr13 s.s.
- Handle material:
- PP handle
- Size:
- 8 Inch
- Packing:
- Customized Package
- Logo:
- Customized Logo
- Color:
- Customized Color
- MOQ:
- 2000pcs
- Keyword:
- Chef knife