Selectedhardware Enteprise Co.,Ltd
8"Cook Knife With Rose Wood Handle Brass Rivets
stars, based on 0reviews
8"Cook Knife With Rose Wood Handle Brass Rivets
Product Overviews

| Product details | |
| Product Name | 8"Cook Knife With Rose Wood Handle Brass Rivets |
| Total Length | 345mm |
| Blade L*W*Thick | 205*67*2.5mm |
| Unit Weight | 175g |
| Blade Material | 420 s.s./420J2 s.s.and many other s.s.type |
| Handle Material | wooden handle |
| Blade HRC | 53+/-2 hardness |
| Logo Available | Customize logo |
| Unit Package | Safe pack |
| Sampling time | 1 day |
| Delivery time | 30 days |













- Type:
- Knives, Chef knife
- knife blade material:
- Stainless Steel
- knife type:
- Butcher Knife
- material:
- Metal
- metal type:
- Stainless Steel
- feature:
- Eco-Friendly
- place of origin:
- Guangdong, China
- brand name:
- Selected
- model number:
- KW-0237
- Product Name:
- Cook knife
- Usage:
- Kitchen Cutting Foods
- Keyword:
- Knife
- Blade material:
- 3cr13
- Handle material:
- Wood
- Blade thickness:
- 2.5mm
- Hardness:
- 49~54HRC
- Logo:
- Customized Logo
- Packing:
- Customized Package