Selectedhardware Enteprise Co.,Ltd
Black Handle Chef Knife 12 Inch Blade Long Knife Taper Grind Mirror Polish
stars, based on 0reviews
Black Handle Chef Knife 12 Inch Blade Long Knife Taper Grind Mirror Polish
Product Overviews

| Product details | |
| Product Name | 12 Inch Black PP Handle Tapering Blade Chef Knife |
| Total Length | 432mm |
| Blade L*W*Thick | 305*64*2.5mm |
| Unit Weight | 281g |
| Blade Material | 420 s.s. / 420J2 s.s. or as requested. |
| Handle Material | PP handle |
| Blade HRC | 53+/-2 hardness |
| Blade Type | Taper grinding with laser finish |
| Logo Available | Customize logo |
| Unit Package | Safe pack |
| Sample time | 1 day |
| Delivery time | 30 days |
Our Advantage:
1. Factory direct price.
2. Fast delivery.
3. Every production process have strict QC control.
4. CNC machines control essential production process.
5. OEM & ODM time less than 10 days.
Use Instruction:
1. Please keep knives clean and dry after use.
2. Be careful when washing the knives.
3. Please put knives away from children.














- Type:
- Knives, Stainleee Steel
- knife blade material:
- Stainless Steel
- knife type:
- Chef Knives
- material:
- Metal
- metal type:
- Stainless Steel
- feature:
- Eco-Friendly
- place of origin:
- Guangdong, China
- brand name:
- Selected
- model number:
- KP-0664
- Product Name:
- Chef knife
- Usage:
- Kitchen Cutting Foods
- Blade material:
- 2cr13 s.s.
- Handle material:
- PP handle
- Packing:
- Customized Package
- Logo:
- Customized Logo
- Color:
- Customized Color
- MOQ:
- 2000pcs
- Keyword:
- Chef knife