Selectedhardware Enteprise Co.,Ltd
Japanese Chef Knife with Razor-Sharp Edge Hammered Design for Modern Style for Slicing Dicing Fruits Vegetables Other Foods
stars, based on 0reviews
Japanese Chef Knife with Razor-Sharp Edge Hammered Design for Modern Style for Slicing Dicing Fruits Vegetables Other Foods
Product Overviews

| Product details | |
| Product Name | Japanese Chef Knife with Razor-Sharp Edge Hammered Design for Modern Style for Slicing Dicing Fruits Vegetables Other Foods |
| Total Length | 300mm |
| Blade L*W*Thick | 176*46*1.5mm |
| Unit Weight | 130g |
| Blade Material | Damascus s.s./420 s.s./420J2 s.s.and many other s.s.type |
| Handle Material | PP handle |
| Blade HRC | 53+/-2 hardness |
| Logo Available | Customize logo |
| Unit Package | Safe pack |
| Sampling time | 1 day |
| Delivery time | 30 days |
Customization:
*OEM and ODM are welcomed
*Logo: Available by laser, silk screen, etching, engraving and burning
*Color: Handle Color can make as customer's pantone no.
*Packing: polybag, shrink bag, blister, white box, color box and so on.















- Type:
- Knives
- knife blade material:
- Stainless Steel
- knife type:
- Chef Knives
- material:
- Metal
- metal type:
- Stainless Steel
- feature:
- Eco-Friendly
- place of origin:
- Guangdong, China
- brand name:
- Selected
- model number:
- KP-0582
- Hand Orientation:
- Ambidextrous
- Blade Length:
- 6-7.9in
- Surface:
- Hammered blade
- Thickness:
- 1.5MM
- Handle Material:
- Plastic
- Product Name:
- Japanese chef knife
- Usage:
- Kitchen Cutting Foods
- Blade type:
- Hammered blade
- Blade material:
- 3cr13 s.s.
- Handle material:
- PP Plastic
- Packing:
- Customized Package
- Logo:
- Customized Logo
- Color:
- Customized Color
- MOQ:
- 2000 Pcs
- Keyword:
- Japanese chef knife